top of page
Search

Как да бъдете успешни в реализирането на новите си идеи?

  • victoriallazarova
  • Apr 23, 2015
  • 4 min read

Warrior.jpg

Тези дни имам удоволствието да срещам доста хора с нови идеи за бизнеси.

Такава е и работата ми пък и винаги съм харесвала иноваторите.

Истината е, че всеки човек е креативен, но не всеки се осмелява да потърси реализация на идеите си.

Живеем въ времена когато ресурсите са все по-ограничени. От природни ресурси до парични. Това отваря все по-голяма нужда от иновации в начинът по който живеем и правим бизнес.

Имам една много любима мисъл от Роджър Ван Оех уважаван консултант по креативност от иститута във Франкфурт казва, че всеки има четири роли, които трябва да изиграе, когато е въвлечен в иновационен процес – откривател, творец, съдия и воин.

Когато търсите информация трябва да сте откривател!

Когато превръщате ресурсите си в нови идеи бъдете творец!

Когато оценявате своята идея трябва да сте съдия!

Когато привеждате идеята си в действие трябва да сте воин!

Създаването и налагането на нови идеи си е цяло изкуство.

Колкото и това изкуство да е вдъхновяващо, то е и доста предизвикателно.

ОТКЪДЕ ДА ЗАПОЧНЕТЕ

СТЪПКА 1 ЛЮБОПИТСТВОТО на ОТКРИВАТЕЛЯ

"Любопитството си има своя собствена причина за съществуване" - Алберт Айнщайн.

Започвайки да работите върху нова идея знайте, че най-важното за да достигнете до добрата идея са правилно зададените въпроси. Не трябва да знаете, как ще създадете това, което искате. Нали точно заради това водите дискусията. Подгответе предварително 5-6 въпроса, с които да стартирате. И продължете, докато не стигнете до отговор, който да ви задоволява.

СТЪПКА 2 ВЪОБРАЖЕНИЕТО НА ТВОРЕЦА

"Въображението е най-чудотворната човешка способност", казва създателят на философията на успеха Наполеон Хил.

Спомнете си, че всичко което виждате пред вас и около вас е започнало от една идея във въображението на някой друг. Природните сили и закони не се променят. Възможността за интернет е била налична и преди 100 години, но тогава не е имало хора, които са могли да си представят, че това е възможно.

Създателят на радио преноса Маркони е бил вкаран в лудница, когато съобщил на приятелите си, че ще пренесе звуков сигнал без кабел. Едисон е направил 10 000 опита, преди да създаде електрическата крушка. Братята Райт са били осмивани от цялото общество и все пак полетели. Най-голямата компания за безалкохолни напитки е стартирала от една рецепта и една идея. Около нас има хиляди възможности за иновации, въпроса е дали сме осъзнали възможностите в средата и ресурса в себе си да си представим, че всичко това е възможно.

СТЪПКА 3 РАЗУМЪТ НА СЪДИЯТА

Валидирайте своята идея. Голяма грешка е да пристъпвате към идеи, които не са факт и да смятате, че ще са успешни само защото някой друг не ги е осъществил. Потърсете подобни практики, добри модели, идентифицирайте кой ще спечели най-много от вашата идея и бъдете съдии. Не осъждайте себе си, а съберете максимум валидна информация от няколко източника, за да сте сигурни и добре въоръжени в следващата стъпка.

СТЪПКА 4 СИЛАТА И УСТРЕМА НА ВОЙНА

Има два типа хора. Едните имат много идеи и нищо не правят, другите имат малко но ги осъществяват. Когато пристъпите към осъществяването на идеята си бъдете войн. Защитавайте своята идея и се борете за нея. Сложете себе си на "диета" за други идеи и бъдете фокусирани. Един ог големите проблеми на креативните хора е липсата на фокус и затова често най-креативните осъществяват най-малко на брой идеи. Наполеон Бонапарт е бил олицетворение на мощ със своята способност да се фокусира върху целта. Той казвал "Аз виждам само целта, препядствията сами избледняват".

Да бъдеш войн, като продаваш идеите си не означава да водиш война с тези, които не са узрели за идеята, а да си фокусиран върху това, което искаш повече отколкото върху пречките. Всяка нова идея има време в което се посява и време, в което се проявява и не бива да бъркаме тези два отделни момента.

Фокусът е способността да се състредоточиш върху, това което искаш да видиш и да изключиш всичко останало на заден план. Точно както при снимането с фотоапарат. Той е свързан с човешката воля.

Пишейки това си припомням мъдрите думи на Учителят Петър Дънов, който казва "Законът на волята в умствената Вселена на човека е АЗ МОГА"

Истината е, че ако вие не вярвате и не воювате за идеите си другите хора няма как да повярват в тях.

Има нещо изключително вдъхновяващо в създаването и реализирането на нови идеи!

Оставям ви с пожелание за много вдъхновение, сила и фокус.

Една от моите лични историии, когато си казах АЗ МОГА

боб и аз.png

Когато през 2010 година бях на завършването си на обучението за коучинг сертификацията си при Боб Проктър във Флорида имах личен разговор с него. Пред мен стоеше въпрос дали да продължа и да взема най-високото ниво, което щеше да ми коства още много средства и време. Попитах го “Боб, в последните две години инвестирах много в това, да се науча на това което ти правиш и сега ми е времето да го използвам. Все пак искам да мога да работя и с бизнес лидерите, но ме страх, че това е още едно стъпало. Незнам дали съм готова и дали ще се справя. Какво ще ме посъветваш?” Той ме погледна пронизително, взе ръката ми в неговата и ме накара да я погледна. “Знаеш ли, че в твоето тяло има потенциална енергия да захраниш с електричество един среден американски град за една седмица, дори най-сложният и модерен компютър на света неможе да се доближи до възможностите на човешкият мозък. Ти ме питаш можеш ли, така ли? Аз те питам искаш ли? Ако наистина искаш нещо, ти имаш повече от необходимият потенциал да го постигнеш!” Тръпки ме побиха. Дадох си сметка, че страховете и опасенията ми са неоснователни. Седнах и измислих начин и го направих. Днес съм благодарна за това. Боб ме научи, как да стимулирам креативното си мислене, да мисля в резултати и да създавам нови възможности без да се налага да променям средата.

 
 
 

Comments


​© 2015 Victoria Lazarova, Success & Creativity Coach

 

  • Facebook App Icon
  • LinkedIn App Icon
  • Twitter App Icon
  • w-googleplus

Абонирайте се

за нашият бюлетин

СТРАТЕГИИ ЗА УСПЕХ

bottom of page